X
GO
da-DKkl-GL
SIK
Kontakt til lokalafdelinger
Adresser, telefonnumre og e-mail • Åbningstider • Det lokale medlemskontingent • Formand • Indmeldelsesblanket • Lokalafdelingens vedtægter • Totalliste over lokalafdelingsbestyrelser • Vær opmærksom på, at PBS-gebyr på 5 kr. ikke er indregnet i kontingentet • Arbejdsmateriale: ARBEJDSGANGSBESKRIVELSER og BLANKETTER
BEMÆRK at den særlige 50 kr.-kontingent ikke gælder længere

SIK’s Repræsentantskab har i december 2020 besluttet at afskaffe den særlige ordning med månedligt 50 kr.-medlemskontingent for uddannelsessøgende bl. a. på grund af, at der bliver færre og færre brugere af den. Ordningen gælder således ikke længere. Men her på hjemmesiden optræder den stadig i ”Vejledning til udfyldelse af medlemsblanketten” som punkt 4. Se venligst bort fra den. Ny medlemsblanket gældende for alle lokalafdelinger med opdateret vejledning er på vej og vil blive meddelt lige så snart den foreligger.

AASIAAT
Qajaasaarfik Blok 11 kælder, Postboks 139, 3950 Aasiaat
Tlf. 89 27 32 / Fax 89 24 53
E-mail: asipaasiaat@gmail.com - aasiaat@sik.gl
Kontorets åbningstider: Mandag til fredag kl. 10.00 – 15.00
Formand: Qujana Fleischer
Månedligt medlemskontingent: 310 kr.
ALLUITSUP PAA
B-820, 3919 Alluitsup Paa
Mobilltf. 49 28 91
E-mail: alluitsuppaa@sik.gl
Formand: Ánásse Kleist Karolussen
Månedligt medlemskontingent: 220 kr.

IKERASAK
B-1452 Ikerasak, 3961 Uummannaq
Tlf. 95 50 88
E-mail: ikerasak@sik.gl
Formand: Laura Markussen
Månedligt medlemskontingent: 245 kr.
ILULISSAT
Illumiut 57, Postboks 93, 3952 Ilulissat
Tlf. 94 32 23

E-mail: ilulissat@sik.gl
Kontorets åbningstider: Mandag, tirsdag og torsdag, fredag kl. 09.00 – 15.00. Onsdag lukket.
Formand: Else Jonna Villadsen
Månedligt medlemskontingent: 280 kr.
KANGAAMIUT
Kangaamiut, Suffiap Aqq. B-515, 3912 Maniitsoq
Mobil 54 77 59 (formand) / Fax 81 95 58
E-mail: kangaamiut@sik.gl
Kontorets åbningstider:
Mandag og torsdag kl. 14.00 – 15.00
Formand: Ulrik Lyberth
Månedligt medlemskontingent: 210 kr.
KANGAATSIAQ
B-405 Postboks 533, 3955 Kangaatsiaq
Tlf.
87 11 54 / Mobil 29 17 43
E-mail: kangaatsiaq@sik.gl
Kontorets åbningstider: Mandag, onsdag og fredag kl. 10.00 – 14.00
Formand: Sakarias Siegstad
Månedligt medlemskontingent: 290 kr.
KANGERLUSSUAQ
B-666 Postboks 14, 3910 Kangerlussuaq
Tlf.
E-mail: kangerlussuaq@sik.gl
Formand:
Pele Knud Mathiessen
Månedligt medlemskontingent: 245 kr.
MANIITSOQ
Ivissuit 2, Postboks 73, 3912 Maniitsoq
Tlf. 81 34 10 / Fax 81 21 56

E-mail: maniitsoq@sik.gl
Kontorets åbningstider:
Mandag til fredag kl. 08.00 – 15.00
Formand: Elisabeth L. Hansen
Månedligt medlemskontingent: 280 kr.
NANORTALIK
Tuapangmiut B-525 Postboks 91, 3922 Nanortalik
Tlf. 61 30 35 / Mobil 27 65 70 / Fax 61 37 09

E-mail: nanortalik@sik.gl
Kontorets åbningstid:
Torsdag kl. 10.00 – 14.00
Formand: Otto Lundblad

Månedligt medlemskontingent: 275 kr.
NARSAQ
Sarqánguaqvej B-7 Postboks 55, 3921 Narsaq
Tlf. 66 16 22 / Fax 66 17 65

E-mail: narsaq@sik.gl
Formand:
Mattaaraq Egede
Månedligt medlemskontingent: 300 kr.
NUUK
Issortarfimmut 11, Postboks 137, 3900 Nuuk
Tlf. 32 21 33/ Mobil 55 17 40

E-mail: nuuk@sik.gl
Kontorets åbningstider:
Mandag til fredag kl. 09.00 – 13.00
Formand: Josef Therkildsen

Månedligt medlemskontingent: 305 kr.
PAAMIUT
Danmarksvej B 120, Postboks 182, 3940 Paamiut
Mobiltllf. 28 18 50 / fax 68 13 97
E-mail:paamiut@sik.gl
Kontorets åbningstider: Torsdag, kl. 13.00 - 15.00.
Formand: Pavia Rachlev Møller
Månedligt medlemskontingent: 250 kr.
QAANAAQ
B-163, Postboks 67, 3971 Qaanaaq
Tlf. 97 13 50 / Mobil
59 46 18 / Fax 97 13 51
E-mail: qaanaaq@sik.gl
Formand: Pouline Kleist

Månedligt medlemskontingent: 250 kr.

Liste over alle lokalafdelingsbestyrelser

Ved ændringer udfyldes blanket 04: "Blanket til meddelelse af SIP-bestyrelse".

Standardvedtægter for lokalafdelingerne

Disse vedtægter er normalvedtægter gældende for alle lokalafdelinger, vedtaget i forbundets kongres.

QAQORTOQ
Augo Lyngesvej B 1050, Postboks 29, 3920 Qaqortoq
Tlf. 64 24 42 / Mobil 49 32 06

E-mail: qaqortoq@sik.gl
Kontorets åbningstider: Tirsdag
kl. 12.00 – 14.00, torsdag kl. 13.00 – 15.00. I de øvrige dage kan henvendelser ske på mobil 49 32 06.
Formand: Jakob G-Motzfeldt

Månedligt medlemskontingent: 275 kr.
QASIGIANNGUIT
Gl. Kirkevej 7, Postboks 38, 3951 Qasigiannguit 
Tlf. 91 14 48 / Mobil 23 14 48 / Mobil 54 57 47 (formand)
E-mail:qasigiannguit@sik.gl

Kontorets åbningstid: Torsdag kl. 12.00 – 15.00
Formand: Henny Hansen

Månedligt medlemskontingent: 310 kr.
QEQERTARSUATSIAAT
Qeqertarsuatsiaat, 3900 Nuuk
Har ingen kontor, men henvendelser kan ske til mobiltlf. 27 19 34
E-mail:qeqertarsuatsiaat@sik.gl
Formand:
Anda Nathanielsen
Månedligt medlemskontingent: 220 kr.
QEQERTARSUAQ
Jakob Danielsenip Aqq. 23, Postboks 95, 3953 Qeqertarsuaq 
Tlf. 92 14 23 / Mobil 23 04 23 (formand) / Fax 92 13 32 
E-mail: qeqertarsuaq@sik.gl

Kontorets åbningstider: Mandag kl. 12.00 - 14.00, onsdag kl. 10.00 - 14.00, fredag kl. 12.00 - 14.00
Formand: Anda Kristiansen
Månedligt medlemskontingent: 240 kr.
SISIMIUT
Kaaleeqqap Aqq. 14, Postboks 56, 3911 Sisimiut
Tlf. 86 42 45 / Mobil 52 73 08 / Fax 86 49 45 
E-mail:
sps@sps-sisimiut.gl - sisimiut@sik.gl
Kontorets åbningstider: Mandag til onsdag og fredag kl. 09.00 – 15.00. Torsdag lukket.
Formand: Jens Johansen

Månedligt medlemskontingent: 315 kr.
TASIILAQ
Tsittamut B 575, Postboks 51, 3913 Tasiilaq
Tlf. 98 12 08 / Fax 98 14 51 / Mobil 25 53 55 (formand)
E-mail: tasiilaq@sik.gl
Kontorets åbningstider:
Mandag, fredag kl. 10.00 – 14.00
Formand:
Vittus Sakæussen
Månedligt medlemskontingent: 250 kr.
UPERNAVIK
Aqqusinertaaq B-221, Postboks 87, 3962 Upernavik
Tlf. 96 19 60 / Mobil 53 23 20 / Fax 96 20 20 
E-mail: upernavik@sik.gl
Kontorets åbningstider: Mandag til fredag kl. 9.00 – 15.00
Fungerende formand: Lars Eskildsen
Månedligt medlemskontingent: 275 kr.
UUMMANNAQ
Sanatoriamut B-725, Boks 24, 3961 Uummannaq 
Tlf. 95 10 47 / Fax 95 14 27 / Mobil
54 95 47
e-mail: uummannaq@sik.gl
Kontorets åbningstider:
Mandag til fredag kl. 09.00 – 15.00
Formand: Jokum Zeeb

Månedligt medlemskontingent: 270 kr.